arama

Babil Dizi İncelemesi Babil İzlenir mi?

babil 16x9 rev 1576491106 1
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • tuyann tuyann

Babil Dizi İncelemesi Babil İzlenir mi?

Babil dizi incelemesi Babil nasıl olmuş? Babil dizisi konusu ne? Babil dizisi ne zaman? Babil dizisi ilk bakış…

Bu sezon birçok yenilikçi (!) Türk dizisi TV dünyasındaki yerini aldı. Neler izledik ama neler… Her neyse, Babil dizisi birçok kişi tarafından çok beğenilmiş. Hal böyle olunca da bu diziye karşı kayıtsız kalamadım. Nihayetinde Türk dizileri izlemeyi uzun süre önce bırakmıştım. Halit Ergenç’in mimikleri görmeyi özlediğimiz şeylerden biriydi. Bu dizide üstelik Ozan Güven’de vardı. Bununla da kalmıyor elbette Babil’in kadrosu… Aslı Enver, Birce Akalay ve Nur Fettahoğlu’da var.

Babil’in yayın hayatından önce başından geçenler izleyicileri ilgilendirmediği için, “aslında internet dizisi olduğu için bu senaryo böyle olmuş” diyenler, şimdiden yazıdan ayrılabilir. Çünkü ne olup bittiğiyle değil, ortaya koyulan diziyle ilgili bir inceleme yazısı bu.

Babil hikaye olarak, ekonomi profesörü İrfan’ın haksız yere işinden atılmasıyla, hastalığı ortaya çıkan oğlunun tedavi masrafları için parayı nasıl bulacağıyla başlıyor. Şimdi, oğlanın hastalığı babası işten atılmadan önce yok tabi. Hemen akabinde adam haksızlığa uğruyor ve işinden oluyor. Bankadaki birikimine de el koyulunca, el mahkum eş dost kim varsa borç istemeye başlıyor. Kimse parayı vermiyor ve üstüne üstlük bir klişe olan, arkadaşının eşinin ona dediklerini falan duyuyor ve deliriyor. Çocukluk arkadaşı, Egemen (Ozan Güven) ona parayı nasıl bulacağını söylüyor.

Süleyman isimli eski bir tefeci ancak artık çok büyük olmuş ve yasal işlere başlamış. Bu tefeciden borç alan İrfan parayı bulduğunu sanıyor ancak gereken para bir anda artıveriyor.  İrfan artık bir çıkmazda ancak bu çok hızlı olmadı mı? Neyse, İrfan bu çıkmazdan kurtulmak için kendi kendini yiyor ve gururuna olanları yediremiyor. Sanırım hayatımda ilk kez Halit Ergenç’in oyunculuğunu yapmacık buldum. Dizi boyunca değil, birkaç sahnede oldu bu. Örnek olarak, Egemen ile konuşurken parladığı bir sahne var, bu sahnede Halit Ergenç’in oyunculuğu gerçekten yapmacık geldi bana.

Babil Dizi İncelemesi Babil İzlenir mi?

Her neyse, diziyi izleme sebebim sonuçta bu adam diyerek devam ettim.

İrfan’ın oğlu aslında Egemen’den… Ne klişe ama… İrfan’ın eski aşığı da Süleyman’ın şimdi ki metresi. Yani İrfan’ı karısı en yakın arkadaşıyla aldatmış. Tamam, bazı klişeler olabilir ama bu nereden çıktı şimdi? Yine mi kimin eli kimin cebinde belli değil tadında bir dizi olacak?

Hikaye bazen çok hızlı akıp gidiyor. İlk bölümde İrfan karakterinin işten atılması bile çok hızlı gelişiyor. Yani bu adamın bu mesleği yaptığına zaten inanmadık ki tek dersten sonra atıldı herif işinden. Aile yaşantısını çok kısa görüyoruz ve nedense oğlu için her şeyi göze alan baba olayını bize hemen aktarmaya çalışıyorlar. Bazı sahneler ise gereksiz bir uzunluğa sahip bitmek bilmiyor. Babil dizisinde orta ayar yok. Süresini göze aldığımız zaman hikaye olması gerekenden hızlı ya da yavaş ilerliyor. Sürenin iyi kullanılamaması, karakterlerin özensiz işlenmesi, klişeler ve komik hatalar olması nedeniyle, ben Babil’i beğendiğimi söyleyemem.

Kısacası Babil dizisini tavsiye etmem ancak şu an yayında olan bir Türk dizisi izlemek istiyorsanız, neden olmasın? Diyebilirim sadece.

Babil Dizi İncelemesi Babil İzlenir mi?

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • ahmet
  9 ay önce

  teşekkürler

  2
  yorum beğen
 • nabıcaz
  9 ay önce

  dizi bence üçüncü bölümde cakozladı iki kadın bir erkek e dondu iş hatta iki kadın üç erkek de diyebiliriz ama irfan beşinci bölüm de süluman in elini öpüyor küçük de olsa bir heyecan var ama …

  5
  yorum beğen