arama

Börü Kitap İncelemesi – Çağlayan Yılmaz

boru 1 boru 2 set 2 kitap caglayan yilmaz 65 P ORG
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • tuyann tuyann

Börü Kitap İncelemesi – Çağlayan Yılmaz

BÖRÜ KİTAP İNCELEMESİ – ÇAĞLAYAN YILMAZ

Börü kitap incelemesi, Börü kitap özeti, Çağlayan Yılmaz kitapları, Börü serisi

Fantastik edebiyatta bizim niye yerimiz yok mu diyorsunuz? İşte yanıldığınızın kanıtı, Çağlayan Yılmaz ve Türk mitolojisiyle harmanlanan fantezi dünyası!

SÜRPRİZ BOZAN YOKTUR (SPOILER)

Börü Kitap Özeti ve Kitap Analizi

Çağlayan Yılmaz tarafından yazılan Börü, şimdilik üç kitaptan oluşan bir seri. 2020 Eylül ayında serinin son kitabı Börü 4 büyük ihtimalle yayınlanmış olacak. Biz bu yazımızda, seriye genel olarak ele alacağımız için ayrı ayrı kitapların üzerinde fazla durmayacağız. Bu yazının amacı sadece kitap tavsiyesi niteliğinde Börü serisini tanıtmaktır, incelemeler kitaplar için ayrı ayrı yapılacaktır.

Börü serisinin ilk kitabı, “Yeniden Dirilişin ve İntikamın kitabı” olarak bu fantastik serinin kapılarını araladı. Börü, yazarın da kendi kitlesiyle birlikte kısa sürede çok satanlara girmiş ve oldukça popüler bir kitap haline gelmişti. Peki bu kitabın içeriğinde ne vardı? Börü, intikamın ve intikam biçimlerinin sorgulandığı, Türk mitolojisinden bolca yararlanarak tarihi kurgu okumayı sevenler için bire birdi. Taht uğruna yapılanlar, intikam için ne kadarı kabul edilebilir?

Börü serisinin başında, ezilen milletler söz konusu. Zalim hükümdarlar, mistik dünyalar karakterler mevcut. Aslan ve Kurt’un güçlerini birleştirip, zalim hükümdarları ve onların yeraltı ordularını devirerek intikam almaya çalışmalarını anlatıyor. Öç almak için katliam şart mıdır? Güçlerini birleştiren iki hanedanlığın intikam almak istediği bu acuna hakim olan unsurlar sadece karanlıktan ibaret! Börü Han’ın intikam alarak aydınlığa çıkması için, mistik güçleri, karanlık büyüleri geçmesi ve karanlık tarafı yenmesi gerekiyor.

Börü Kitap İncelemesi – Çağlayan Yılmaz

Börü Kitap İncelemesi – Çağlayan Yılmaz

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, bu kitap bir kurgudur ve tarihi olayları aktarması mümkün değildir. Sadece bazı şeylere değinerek kurgulanmış olup, asıl esin kaynağı tarihten çok Türk Mitolojisidir. Kitabın tarihi aktarmak gibi bir kaygısı yoktur, kitap sadece tarihten ve mitolojiden yararlanılarak fantastik bir dünya oluşturmaktadır.

Dünya edebiyatına baktığımız zaman bu türün en çok okunanları bile farklı farklı mitlerden yararlanılarak yazılmıştır. Çağlayan Yılmaz’ın bu seride (diğer seriler içinde geçerli) yaptığı şey bizim kendi mitolojimizin yeterli olduğunu göstermesidir. Ayrıca Börü’nün o karanlık döneme ışık tuttuğu bazı noktalar da vardır.

Börü sizlere çiçekli böcekli bir aşk romanı sunmuyor! Börü, Türklerde kadınlara verilen değeri, mücadeleci ve güçlü karakterleri olan kadınları anlatıyor. Bu savaş romanında kadının erkekten bir farkı yok. İsimle örnek vermeyeceğim ancak birçok popüler serilerde kadınların yeri her zaman kurtarılan ya da aciz olan gibi gösterilirken Börü serisinin bir Aysera Hatunu var. Üstelik sadece Aysera Hatun değil, kadın savaşçı birlikleri de mevcut. Börü dediğimiz gibi bir aşk romanı değil, mücadele ve intikamın kitabı.

Anlatımı net ve yazarın kullandığı dil sade. Oldukça akıcı bir şekilde gidiyor kitap. En başından en sonuna yazar konuyu güzelce işliyor, karakterlerin içini dolduruyor ve okuyucu tarafından sevilmesini sağlıyor. Entrikalar basit değil, gereğinden fazla hiç değil. Savaş sahnelerinin tasvirleri mükemmel olsa da savaş kısımlarının daha uzun olması daha iyi olabilirdi. Çekinmeden betimlenen savaş sahnelerinde akan kan ve o çarpışma gözlerinizin önüne geliyor okurken. Çağlayan Yılmaz’ın betimlemelerini yetersiz bulanlar var ancak bize göre yazarın kaleminde herhangi bir problem yok. Yayın evinden doğan bazı hatalar mevcut ve cümlelerin anlamlarını bazı yerlerde bozabiliyor. Bunda da yazarın bir suçu yok. Yazar anlatmak istediği hikayeyi kendi istediği gibi sade ve akıcı bir dille aktarmış.

 

 

Kandan ırmakların coşkulu sesine kulak verin! Börü serisi bizim tavsiyemiz!

Börü serisini tavsiye amaçlı ele almak istedik. Yakında, kitapların ayrı ayrı incelemelerini yapacağız. Aşağıdaki kısım, Börü serisinin ilk kitabına ait olan tanıtım bülteni.

Bir intikama kaç taht sığabilir?

Acılı parmaklarla yapılmış kaç gösterişli taç, burçlarından kan taşan sarayların pürüzsüz merdivenlerinden yuvarlanabilir?

Hayat Ağacının köklerinde filizlenen kötülük, acunun direğindeki çatlağı zorluyor. Sürek avı gibi insan avlayan canavarlaşmış kralların tahtları sallanıyor!

Kanının sesini dinleyen ve küllere gömülmüş iki hanedanlık, öç ateşiyle yanıp tutuşanları ordularında birleştiriyor.

Büyük mabedin (Göbeklitepe) ve Agarta’nın üstatları, hep bir ağızdan şu soruyu sordular; “O gün geldi mi? Gökyüzünün üç yılanın üzerine kan rengi uyanacağı zaman. Bakir kar örtüsünün taze kanla ısınıp ırmaklara karışacağı an. Rüzgârın şahit olacağı ateşten bir gazabın altından kumları darmadağın edip, taştan tanrılarına sarılan zavallıların yalvaracağı, öç ateşinin yakıldığı o gün geldi mi?

Beklenen cevap Börü Han’ın dudaklarından döküldü;

“Canavarlaşmış kralların yönettiği topraklarda öç, sadece katliamla alınabilir!”

Acun artık kurt ve aslanın pençeleri arasında…

Kandan ırmakların coşkulu sesine kulak verin!

 • gizli
  9 ay önce

  teşekkürler

  3
  yorum beğen