arama

Çin’de Film ve Dizi Üretimleri Yeniden Başlatılıyor

cinde-film-ve-dizi-uretimleri-yeniden-baslatiliyor
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

Çin’de Film ve Dizi Üretimleri Yeniden Başlatılıyor

Çin’de film ve dizi setleri geri dönüyor

Koronavirüsü salgını Çin’den yayılarak bütün dünyayı sarmış vaziyetteyken, Çin virüsün neredeyse etkilerini tamamen yok etmiş durumda. Çin’in geçtiğimiz günlerde sinema salonlarını yavaş yavaş açmaya başladığını bir haberimizde paylaşmıştık. Şimdi de Çin, prodüksiyonları geri başlattı. Koronavirüs nedeniyle ertelenen ve durdurulan film ve dizi prodüksiyonları Çin’de tekrardan başladı. Yakın zamanda üretime yeniden geçilecek. Çin’de hayat normale dönerken, diğer ülkeler virüsle sıkı bir mücadele içinde ve hayat durmuş vaziyette.

Çin’de görülen günlük vaka sayısı 50’nin altına inmiş durumda. Virüsten oldukça ağır etkilenen Çin, bir o kadar da sıkı toparlanıyor. Ülkenin büyük bir bölümünde hayat neredeyse tamamen normale dönmüş durumda. Daha önceden küçük çaplı sinema salonları salgın devam ederken açılmaya başlanmıştı zaten. Geçtiğimiz günlerde de yavaş yavaş bütün sinema salonlarının açılacağı bildirilmişti. Ancak şu an için sinema salonları hala kapalı, bunun sebebi ise ikinci bir virüs dalgasıyla karşılaşmamak.

Dizi ve filmlerin yapımlarına ise yeniden başlanıyor. Set çalışanları setlere dönmeye başladılar bile. Yine de önlemler tamamen bırakılmış değil, hükümetin aldığı önlemler doğrultusunda gerçekleşiyor bütün setler. Bu önlemlerin içinde aynı anda sette en fazla 50 kişi olabiliyor. Bu 50 kişi de sette oldukça sıkı kurallara uymak zorunda.

Impasse filminin çekimlerine geri başlandı bile. Çin’in köklü stüdyolarından birisi olan Hengdian World Studios, üretime devam etmek için beş üretim alanını yeniden çekimlere açtı. Salgın sonrası setlere geri dönen sinemacıların içinde Çin sineması için önemli bir isim olan, Yimou Zhang’ta vardı. Çin sinemasında oldukça iyi filmler üreten yönetmenin yeni filmi, Coronavirüs salgını sebebiyle durdurulmuştu. Impasse filminin çekimlerine yeniden başlayan yönetmenin bazı filmleri:

Hero, Raise The Red Lantern, House of Flying Daggers filmlerini sinemaya sunan Yimou Zhang, şimdi de son filmi olan Impasse’ye tekrardan başlamanın mutluluğunu yaşıyor olmalı.

Çin’de salgın eğer bu şekilde kontrol altında tutulabilirse birkaç haftaya kalmadan bütün setlerin geri dönmesi yüksek bir ihtimal.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.