arama

Civciv Nasıl Çıkar? Civciv Çıkımı Nasıl Gerçekleşir?

civciv nasil cikar
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • tuyann tuyann

Civciv Nasıl Çıkar? Civciv Çıkımı Nasıl Gerçekleşir? Sorularına bu makalemizde cevap verdik. Birçok insan Civciv Nasıl Çıkar, Kuluçka Makinesi ile civciv çıkartmak gibi soruları sormakta. Peki bu Civciv Çıkım işini kurallarına göre yapmanın size çok kolay olduğunu söyleseydik?

Civciv Nasıl Çıkar

Civciv Çıkımı ile ilgili püf noktaları bu kısımda sizlere aktardık. Öncelikle bunun çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan birisi, şu an için çok popülerleşen kuluçka makinesi kullanımıdır. Kuluçka makinelerini dilerseniz evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda, kuluçka makinesi edindiğinizi varsayarak sizlere iyi bir çıkımın nasıl olacağını anlatacağız.

Ancak bunun öncesinde Kuluçka Makineleri ve Kuluçkacılıkla ilgili yazmış olduğumuz yazımıza göz atmanızda fayda var: Kuluçka Makinesi ve Kuluçkacılık

Öncelikle yumurtalarınız kalitesi iyi olmalı. Az horozlu yerlerden yumurta almaktan kaçının. Edindiğiniz yumurtaları bir döl kontrol cihazı yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Yumurtaların çıkımı tamamen ısı ve neme dayanmaktadır. Tavuklar kuluçkaya yattıkları zaman, doğal olarak belirli bir ısı oranıyla yumurtayı ısıtırlar. Tavuk ne fazla ne de eksik ısı vermez. Bu nedenle iyi bir civciv çıkımı isteyenler sıcaklık değerlerini olabildiğince iyi ayarlamak zorundadır.

Yumurta kalitesinin iyi olması çok önemli bir etken diye söylemiştik. Yumurtaların temiz olmasının da önemi büyüktür. Kuluçka Makinesi içindeki yumurta sıcaklık ve nem oranları yüzünden, kirliyse bakteriler için bir nevi taşıyıcı olacaktır. Bu nedenle kirli yumurtaları Kuluçka Makinesine koymamanız gerekir. Yumurtaları dezenfekte etmeniz ve daha sonra Kuluçkaya yatırmanız gerekir.

Kuluçka Makinesi Civciv Çıkımı

Kuluçka Makinesi Isı Değerleri

Kuluçka Makinesi civciv çıkımı için gerekli olan bazı değerler mevcuttur. Bu kısımda kuluçka makinesi ile civciv çıkartırken makul görülen ısı değerlerini aktardık.

37.7 Olan uygun değerler bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir. Örneğin 37.0 gibi düşebilir. Bu uzun sürmediği sürece normal karşılanabilir. Kuluçka Makinenizi uygun değerlerde çalıştırdığınız sürece yumurta gelişmeye başlayacaktır.

Kuluçka Makinesi Nem Değerleri

Kuluçka Makinesi Civciv Çıkımı için gerekli olan nem değerlerini bu kısımda paylaştık.

Kuluçka Makineleri içindeki kabul edilen nem değerleri %55-60 arasındadır. Değerler bazı koşullar altında farklılık gösterebilir. Bu farkları kabul edilen değerlere en yakın seviyede tutmak en iyi çıkım süreci için gereklidir. Nem oranları Kuluçka Makinelerinde genellikle sabit şeklide ayarlıdır. Ancak bazen kendiniz ayarlama yapmanız gerekebilir. Bazı Kuluçka Makinelerinde ise suyu dıştan kendiniz eklemeniz gerekir. Bu tarz Kuluçka Makinelerinde, nem değerlerini en iyi şekilde tutmak için su haznesine eklediğiniz su miktarı çok önemlidir. Nem değerleri düştüğü takdirde bilin ki Kuluçka Makinenizin suyu azalmaktadır. Uygun miktarda, fazla gelmeyecek şekilde su eklemeniz önerilir. Kullandığınız Kuluçka Makinesinin kullanma kılavuzunda nem değerlerini sabit tutma yöntemleri belirtilmiştir. Eğer Kuluçka Makinenizi kendiniz yaptıysanız, dediğimiz şekilde su ilavesini manuel olarak kendiniz ayarlamanız gerekir.

Kuluçka Makinesi Civciv Çıkma Süresi Civciv Nasıl Çıkar?

Civciv Nasıl Çıkar, sorusunu soran birinin Kuluçka Makinesi Civciv Çıkımı hakkında bilmesi gereken ilk şey elbette Civciv Çıkım süresi. İster bir Kuluçka Makinesi yardımıyla, ister başka bir şekilde civciv çıkartmaya çalışın bunun için bu evrelerin mutlaka eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Kuluçka Makinesi içinde civciv çıkım süreçleri 4 evreye bölünmüştür. Bu evreleri inceledikten sonra Civciv Çıkımı ve Civciv Nasıl Çıkar? sorusuyla ilgili bilmeniz gereken birçok şeyi öğrenmiş olacaksınız.

1.Evre:

Bu evrede yumurta içindeki civcivin iç organları oluşmaya ve gelişmeye başlayacaktır. İlk evre uygun görülen değerlerle sabit olarak geçirilir. Kuluçka Makinesi ile çıkım yaptığınız için, makinenin kapağını açmanız önerilmez. Yine de kapağı açmanız gerekiyorsa 1.evre bunun için en uygun evredir. 1.Evre ilk günden itibaren yaklaşık olarak 5 gün sürecektir.

 2.Evre: 

Bu evrede yumurta içindeki civcivin dış çehresi ve dış organları oluşup gelişir. 2.Evre altıncı günde başlayarak, 14. Güne kadar sürecektir. Isı ve nem ayarlarınız hala sabit olmalıdır. 2. Evre Kuluçka için hala gelişim sürecidir. Gelişim sürecinde ısı ve nem ayarlarında herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değildir.

3.Evre:

Bu evre 15-20 günleri arasında yaşanır. 18.Günden sonra tavuk yumurtaları için çıkım başlamış demektir. Yani artık, gelişim süreci bitmiştir. Kuluçka Makineniz eğer gelişim ve çıkım sürecini aynı makine gerçekleştirebiliyorsa yapmanız gereken tek şey makinenizi çıkım değerlerine hazırlamaktır. Kuluçka Makinenizde bulunan civciv çıkım sepetine yumurtaları aktarınız. Artık yumurta içindeki civcivin büyümeye başladığı evredir nem ve sıcaklık değişmelidir. Civcivlerin bazıları yumurtayı 18.günden itibaren kırmaya başlayacak.

Tavuk Yumurtaları İçin Çıkım Değerleri:

Tavuk için Civciv Nasıl Çıkar? Sıcaklık değerlerinizi biraz düşürmenizde fayda var. 36.5 derece sıcaklık çıkım için uygundur. Nem değerleriniz ise bu evrede artış göstermek durumundadır. Tavuk yumurtaları için uygun görülen nem değeri çıkım sürecinde, %70-75 arasındadır. Bazı aksi durumlarda bu yüzdenin arttığı ya da düştüğü görülür. Bunlar çıkım sürecinde alacağınız civciv çıkım oranını doğrudan etkileyen ana faktörlerdir. Bu nedenle çıkım sürecinde son derece dikkatli olmalısınız. Düşük tutulan nem civcivin yumurtadan çıkmasını zorlaştırır. “civciv nasıl çıkar”

4.Evre:

Civciv çıkımı için artık son evreolan 4.evre de civcivlerinizin tatamı çıkmak durumundadır. 21.günü kapsayan 4.evre civciv çıkımı için bitiş tarihidir. Ancak bazı durumlarda kuluçkacıların bu evreyi bir iki gün daha uzattıkları görülür. Bunun ana sebebi hala çıkma potansiyeli olan bazı civcivlerin beklenmesidir. Bu yüzden iyi bir çıkım alamadıysanız bir iki gün daha beklemekten zarar gelmeyecektir.

Yumurtadan Çıkan Civcivlere Ne Olur?

Civciv Nasıl Çıkar? Artık bunu öğrendiğinize göre, çıkan civcivlere ne olduğunu da bilmeniz gerekir. Kuluçka sürecini tamamladıktan sonra, civcivlerin 3 gün kadar Kuluçka Makinesi içerisinde kalabileceğini unutmayın. 18.Günde çıkan civcivleri kuluçka makinesinin içinden hemen almayınız. Böylece çıkım süreci tamamen bitmeden henüz çıkmamış olan civcivleri riske atmamış olurusunuz hem de yumurtadan yeni çıkmış olan civcivleriniz de biraz daha gelişmiş olur. (3 Güne kadar çıkan civciv yem yemeden durabilir.)

Peki, bu kadar uğraşa değer mi? Bu eğlenceli hobiyi bir gelir kapısına çevirmek de mümkün. Bununla ilgili yazmış olduğumuz, para kazandıran hobiler serimiz mevcut. Kuluçka Makinesi yardımıyla civciv çıkartmak satmak, ya da yumurta üreticiliği yapmak mümkün. İşte bu işten para kazanılır mı sorunuza cevap: Civciv Yetiştiriciliği ve Kuluçkacılık

 

 

etiketlerETİKETLER
 • ERDAL UZUN
  8 ay önce

  BEKLE BENİ SARI CİVCİV

  4
  yorum beğen
 • Ali Bayram Çetin
  9 ay önce

  Kuluçka da para yok demeyin geçen sene makineden çıkan tavukları satarak ve besleyip yumurta satarak aylık 1000-1500TL arası ek gelir sağladım.

  4
  yorum beğen
 • şakir dinç
  1 sene önce

  Kuluçka makinemi aldım çok memnun kaldım yazınızdaki bilgileri kullanacağım teşekkür ederim
  civciv nasıl çıkar öğrendim

  4
  yorum beğen