arama

Darbe2 Tanıtım ve İnceleme

darbe2
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • tuyann tuyann

Darbe2 Tanıtım ve İnceleme

Merhabalar, uzun süre sonra bir oyun incelemesi ile karşınızdayız. Bu içeriğimizde hem tanıtım hem inceleme yapacağız. Darbe2 Metin2 pvp sunucusuna bir göz atacağız. Normal şartlar altında p-sunucu ya da benzeri işlerle ilgili sitemizde herhangi bir içerik bulamazsınız. Peki, Darbe2’nin farkı ne?

Metin2 TR sunucusunda uzun yıllar görev yapmış olan, DeRiNDaRBe tarafından açılan bu p-sunucu diğerlerine hiç benzemiyor. Metin2 takımında birçok görevde bulunan DeRiNDaRBe uzun yıllar boyunca da COMA görevini yerine getirmişti. Darbe2’de de bu tecrübenin izlerini görmek mümkün. Oyun 19 Haziran tarihinde açılmıştı. Oyunu ilk deneyim edenlerden birisi olarak açılış tarihinde oyuna girerek karakterimi oluşturdum. Darbe2 metin2 pvp sunucusunu biraz tanıttıktan sonra sizlere oyunda gördüğümüz iyi kötü şeyleri aktaracağız.

Darbe2 Tanıtım ve Oyun Hakkında Bilgiler

Darbe2, Official tipte, 1-120 seviye aralığında olan bir metin2 p-sunucusu. Zorluk olarak TR’den bir tık daha kolay olan ancak klasik p-sunucu anlayışından çok farklı bir oyun. TR’ye nazaran kötü ruh kovma kağıdı, münzevi tavsiyesi gibi bazı nesneleri metinlerden elde ediyoruz. Ancak bunun da sürekli arka arkaya düştüğü yok yani o kadar kolay beceri geliştirmek yok. Zor emek olan bazı p-sunucularda olduğu gibi burada da efsun nesnesi, arttırma kağıdı metinlerden elde edilebiliyor. Bunun drobu oldukça iyi ayarlanmış üstelik. Yani burada da diğer p-sunucular ile karıştırmayın çünkü oynarken zaman zaman TR oynadığınızı hissetmek mümkün.

Efsun ve arttırma kağıtlarını metinlerden elde edebiliyorsunuz ancak bunlar sayesinde bir iteme o kadar kolay tam oranlı efsunlar gelmiyor. Yani ne çok kolay ne de çok zor. + Basmak aynı TR tarzı buna ek olarak kutsama kağıdı Official sunucuya göre daha kolay elde edilebiliyor. + Basma itemleri ise normal şekilde ilgili slotlardan elde ediliyor. Oyunun başında size yardımcı olacak bazı kolaylaştırmalar mevcut. Bunlardan birisi Çırak Sandığı. Bu sandığın içeriği normale göre düzenlenmiş ve Bilgelik iksiri, Yeşil pot büyük, hız iksiri ve 200 adet cesaret pelerini şeklinde bazı itemleri sunuyor. Bunlar sayesinde oyunun başında işiniz biraz daha kolaylaşıyor. Official sunucuda olduğu gibi Darbe2’de de genç kahraman silahı ile oyuna daha kolay bir başlangıç yapmanız mümkün. Üstelik, atınız askeri ve son seviye olarak gelmekte. Lisan becerileri son seviye, at skilleri M1 ve madencilik sonda yine. Bunun dışında oyuncu için kolaylık diyebileceğimiz başka bir özellik de liderlik.

Yani oyunun başında bile açacağınız şaman karakteri sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Liderlik puanı sonda olduğu için grupta alacağınız bonuslar özellikle başlangıçta hayat kurtarıyor.

Pazar sistemi alışılması zor olsa da kullanışlı bir sistem. Bu sistemin değişmesi yönünde teklifler mevcut ancak oynanış açısından problem çıkartan bir sistem olduğunu söylersek haksızlık olur. Eksi yönlerinden birisi şehirde çok az insan olması.

Pazar sistemi için buradan bir önerimiz olsun o halde: Offline pazar mantığı bence ortadan kalkmalı ve bunun yerine nesne markette pazarı offline açık tutacak bir paket eklenmeli. Bu paketi alanlar örnek olarak 1-3 gün aralığında pazarlarını offline olarak kullanabilirken bu paketi almayan oyuncular normal şekilde hesaplarından pazar kurabilirler. Hatta bu offline pazar için olan paket de nesne markette her zaman değil ara sıra gelmeli. Böylece şehirdeki hareketlilik artacaktır.

Önerimizi yaptığımıza göre Darbe2 tanıtımına devam edelim. Oyundaki envanter sistemi tek kelimeyle harika ve daha önce görmediğim bir envanter sistemi. Bu sistemde sadece I ile normal envanter üzerinden bütün bölmeleri küçük kutucuklar halinde kontrol etmek mümkün. Örnek, taşlara geçerek sadece taşları görebiliyorsunuz ve bunu yine K gibi başka bir tuştan yardım almadan yapmak mümkün. Oyun çanta anlamında çok geniş bir yer tanıyor. Hem envanter sayısı fazla hem de bütün çeşitler için bu sayı aynı tutulmuş.

Oyunda seviye atlamak aklınıza p-sunucu mantığında değil. Official ile çok benzer bir oranla kasılıyorsunuz ve kasılmak daha tatlı geliyor. Yani level aldığınız zaman emek verdiğinizi hissediyorsunuz. Bazı oyuncular için bu bir zorluk olarak görünse de aslında projenin mantığına oldukça uygun. Alın işte, senelerce oynayacağınız ve kapanmayacak bir oyun.

TR tipi bir zorluğu olduğu aşikar olan Darbe2, birkaç gün içinde nesne marketin yardımıyla bütün itemlerinizi dizip, bitireceğiniz bir oyun değil. Sunucu açıldığı zaman nesne market açılmadı ve daha sonradan açıldı. Darbe2’de elde edeceğiniz itemlerin her biri sizler için önemli olacak.

Oyunda Lycan karakteri, simya vs TR’de olan her şey mevcut ANCAK her şey bir tık daha kolay.

Darbe2 oyunundan size kısaca bahsettik. Daha oyunda çok fazla özellik ve sistem olduğu için oyunla ilgili diğer bilgileri tanıtım sayfasından ya da forumundan rahatça bulabilirsiniz.

 İnceleme: Oynamaya Değer mi?

Arkadaşlar, Darbe2 sunucusunda daha önce görmediğiniz bir ilgi göreceksiniz. Oyun resmen oyuncuların isteği doğrultusunda güncellemeler alıyor. Siz önerinizi söylüyorsunuz ve olur mu olmaz mı? Diyerek ekip bunu bir inceliyor. Sonrasında da çoğunluğun düşüncelerini yokluyor ve projenin amacından şaşmayacak şekilde bu öneriyi oyuna entegre ediyor. Elbette bu bütün özellikler için değil, Darbe2 projesinin prensipleri dahilinde ekleniyor bu şeyler. Eklenmesinde sakınca varsa bunu da size bildiriyorlar zaten.

Kısacası hem DeRiNDaRBe hem de ekibi oyuncusuyla çok içli dışlı ve samimi. Artı olarak bazı insanlar güven problemi yaşıyorlar. Buna da bir değinmekte fayda var. Bu sunucunun belirli bir süresi yok arkadaşlar çünkü DeRiNDaRBe, bu olayın tamamen sahibi durumunda. Yani her ay ödenen, yıllık ödenen bir şeyler yok. Gönül rahatlığıyla oyunu oynayabilir ve son oyuncu terk edene kadar kapanmayacağından emin olabilirsiniz.

Oyunda hile yok! Sunucunun ilk açıldığı gün ve sonraki birkaç gün için hileler görülmüştü ancak bu da akla gelmeyecek antika bir yöntemle kullanılan bir hileydi. Oyunun hile koruması konusunda gayreti tebrik edilmelidir! DeRiNDaRBe ve ekibi oyuncuların böyle zor bir p-sunucuya emek verirken, emeklerinin güvende olduğunu bilmek istediklerini biliyorlar. Bu yüzden hileye geçit vermemek konusunda oldukça ciddiler ve bu konuda gerçekten iyi çabalıyorlar. Peki nereden mi biliyoruz? Arkadaşlar, forum, DC, Youtube gibi mecralardan hem Coma’yı hem de ekibi takip edebilir ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Oynanış bakımından oldukça keyifli olan Darbe2 sunucusunun bazı eksiklikleri mevcut. Bunlar sürekli olarak düzeltilse de 13 TB gücünde gelen saldırı bu süreci biraz aksatıyor. Evet, hedefte bir oyun ve hedefte bir adam söz konusu 😊 Bu yüzden de bunlar mazur görülmeli ve bu saldırılara rağmen oyunun kapanmamış olması, sıfırlanmamış olması gibi emin adımların atıldığı göz ardı edilmemeli. Kısacası saldırılara rağmen oyun güncellemeler alarak, oyuncuların keyfini kaçıracak şeylere müsaade etmiyor.

Biz buraya ufak tefek hatta bazılarının hissetmeyeceği o hataları yazmayacağız. Oyun sürekli güncelleme alıyor ve biz bu yazıyı o kadar güncelleyemeyiz 😊 Biz belki yayınladıktan hemen sonra düzelebilecek bu hataları bu yüzden es geçiyoruz. Peki, oyunun eksiklikleri? Kısacası düzelecek ve gündemde olan şeyleri saymazsak bu sunucu bana göre oynanabilecek en iyi p-sunucu. Ha eğer ki benim vaktim yok ben en fazla 1 hafta oynar bırakırım diyorsanız bu sunucu size göre değil. Uzun ömürlü olsun, ben official gibi bir şeyler arıyorum, güvenilir olsun diyorsanız, bu sunucu size göre.

Oyundaki droplar başlangıçta biraz canınızı sıkabilir ancak emin olun bu yönde de bazı adımlar atılacak ve ekiple oyuncular arasında bir orta yol bulunacak. Metin2 geçmişiniz varsa ya da hali hazırda Metin2 TR, pvp oyuncusuysanız, Darbe2 sunucusunu size şiddetle tavsiye ederiz!

İlginizi çekebilecek başka bir içeriğimiz: Risk Global Nasıl Oynanır?

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Emrah
  4 ay önce

  darbe2 zor bir oyun ama oynamaya değer zaman içinde gelişeceğini umuyorum henüz 35 levelim 😀

  3
  yorum beğen
 • Kadir
  4 ay önce

  Tr de ki ticaret camının burda olması şarttı ve kurulan tüm pazarların tüm ch ve köylerden görüntülenebilmesi çok güzel çünkü oyuncu dağılımı her zaman ki gibi eşit değil malesef kırmızı ve sarı bayrak oyuncuları yine çok az, pazar sisteminin değişmesi hiç bir hareketlilik getirmez bana göre.

  4
  yorum beğen
 • Fatih
  4 ay önce

  Gerçekten objektif bir inceleme olmuş. Sunucuyu hali hazırda oynamakta olan bir oyuncu olarak eksiklerine rağmen oynanmaya değer bir p-server. Umarım yıllar sonra bile destanlasan ve aktif olan bir oyun olur 🙂

  2
  yorum beğen