arama

Film İncelemesi: Little Women | Küçük Kadınlar

Film Önerisi: Little Women | Küçük Kadınlar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Didem
  1. L-oBu yazımda sizlere bu yıl 6 dalda Oscar adayı olmuş Greta Gerwig tarafından yönetilen Little Women yani Küçük Kadınlar filminden bahsedeceğim. Film, Louisa May Alcott adlı Amerikan yazarın aynı adla yazdığı kitabın bir uyarlanması aslında. Kitabı okumadığım için uyarlamanın kalitesi açısından değerlendiremeyeceğim ama filmin bana hissettirdikleriyle size önersem gayet yeterli olur.

Little Women bir dram ve dönem filmi. Film, babalarının onlara hitap ettiği şekilde Küçük Kadınlar olarak bilinen dört March kız kardeşin, özellikle ikinci kız kardeş olan Jo’nun hikayesini anlatıyor.

Önce filmin kadrosundan ve karakterlerden bahsedelim. 

 

Karakterler ve Oyuncular

Film İncelemesi: Little Women | Küçük Kadınlar

Başrolde yirmi altı yaşındaki genç oyuncu Saoirse Ronan var. Ronan bu karakteriyle Oscar adayı da olmuştu hatta. Oyunculuğu gerçekten etkileyiciydi ve filmde donuk bulduğum bazı oyuncuların aksine gerçekten iyi bir iş çıkarmış ve karakterin gelgitlerini çok güzel yansıtmış. Karakteri Jo’ya bazen sinir olurken bazen de çok sevdim. Jo, Meg’den sonraki en büyük kız kardeş. Hayattaki en büyük gayesi bir yazar olmak, kısa hikayeler yazıp gazeteye satıyor ve üzerinde çalıştığı bir kitap da var, film genel olarak onun hayallerini ve çevresindeki insanlarla olan ilişkisini baz alıyor.

Film Önerileri: Little Women | Küçük Kadınlar

Ve yine son zamanlardaki başarılı bir şekilde kariyerini geliştiren Timothée Chalamet, March ailesinin evinin yakınında bir köşkte yaşayan zengin çocuk Laurie’yi canlandırıyor. Laurie biraz haylaz bir karakter, tıpkı Jo gibi. İkili filmin başlarında tanışıp kısa sürede arkadaş oluyorlar. İkisi de çılgın karakterleri olan, yaramaz ve hayatın tadını çıkarmayı seven eğlenceli tipler. En sevdiğim oyunculardan olan Chalamet bu karakteri canlandırdığı için ben epey umutluydum ve karakterini de, her zaman olduğu gibi oyunculuğunu da çok sevdim.

Midsommar filmi ve Black Widow’daki Yelena Belova karakteri ile gündeme gelen genç oyuncu Florence Pugh ise March kardeşlerin üçüncüsü olan Amy karakterini canlandırıyor. Florence’ı her ne kadar sevsem de Amy karakterini pek sevmediğimi söylemek isterim. Hayattaki genel amacı bir ressam olmak olan Amy, fazlasıyla şımarık bir karakter. Ben kendisini oyuncusuna rağmen sevemedim ama karakteri öyle güzel yansıtmış ki Florence’ı bu karakter sayesinde daha çok sevdim. Siz belki seversiniz, izledikten sonra yorumlarınızı beklerim.

Timothée Chalamet

March kardeşlerden en büyüğü olan Meg’i biricik Hermione Granger’ımız Emma Watson canlandırıyor. Meg oldukça duygusal ve anne vari bir yapıya sahip. Kız kardeşlerden en sorumluluk sahibi olanı, oldukça da duygusal. Bu duygusallığından mıdır bilmem, ben kendisini her ne kadar çok sevsem de Emma’nın oyunculuğunu çok donuk buldum. Belki de Florence ve Saorse’nin gölgesinde kaldığı içindir.

En küçük March kardeşi Beth’i ise Eliza Scanlen canlandırıyor. Beth de sevdiğim karakterlerden biri oldu, oldukça duygusal bir yapıya sahipti. Eliza da karakterini güzel yansıtmıştı.

Film Önerisi: Little Women | Küçük Kadınlar

Filmin oyuncu kadrosunda usta oyuncu Meryl Streep ve bu sene En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar alan Laura Dern de bulunuyor. Laura kızların annesini canlandırırken Streep ise halalarını canlandırıyor. Laura’nın oyunculuğunu donuk bulurken Meryl Streep’in oyunculuğunu yine çok beğendim.

Filmin ana karakterleri ve başrol oyuncuları bu şekilde. Bazı eleştirmenlerin fikri karakterlerin derin olmadığı yönünde olsa da ben karakterlerin yazılışlarını gayet iyi buldum, yalnızca yukarıda yazdığım donuk oyuncular dram filmine uyum sağlayamamış ve bu da karakterlerini de donuk göstermiş. Şimdi biraz da konudan bahsedelim.

Film Önerisi: Little Women | Küçük Kadınlar

Filmin Konusu

Little Women aslında Jo March’ın hikayesini anlatıyor bize. Bunun yanında da kız kardeşlerinin kendisiyle bağlı olan yaşamından kesitler sunarak kendi kendini pekiştiriyor film.

Aslında filmde izlediğimiz her şey, Jo’nun yazdığı Little Women kitabında dönen olaylar. March ailesinin babası savaşta, Jo ise babasının yokluğunda ailesinin geçimi için yazdığı kısa hikayeleri gazeteye satıyor. Kendi hayal dünyasından çıkanlar başta pek beğenilmiyor, sonra zamanla alışıyor okurları. Her filmin muhtemel vazgeçilmezi olay aşk hikayemiz de var tabii filmde, hatta bir aşk üçgenimiz bile var. Jo’nun en yakın arkadaşı Laurie ona ilk gördüğü andan beri aşık ki bunu fark etmemek imkansız olurdu. Filmin aşk üçgeni ise ilerleyen dakikalarda ortaya çıkıyor ve Jo’nun sadece arkadaş olarak gördüğü Laurie’ye Amy’nin aşık olduğunu da anlıyoruz.

Dönem kitap ve filmleri bize sık sık kadının toplumdaki konumunu da yansıtır. Buna, sizlerle daha sonra inceleyeceğim Gurur ve Önyargı kitabında örnek göstereceğim ancak şimdi Little Women’a odaklanalım. Film boyunca kızlarımız romantik bir dünyada, özellikle Amy. O dönemde toplumda bir kadının hayatta kalmak ve yaşayabilmek için zengin bir adamla evlenmek olduğunu bu filmde tekrar görüyoruz. Hatta naif mi naif Meg’imiz durumu pek de iyi olmayan bir adama aşık oluyor ve March Haladan miras kalana kadar epey zor bir hayat geçiriyor. 

Konu bölümüzü kısaca kapamak gerekirse; Little Women 1868 Amerika’sında sıradan hayatlar yaşayan dört kız kardeşin yer yer dram yer yer mutlulukla geçen hayatlarını anlatıyor ve izlenmesi kesinlikle eğlenceli olan bir film. Şimdi bazı küçük ayrıntılardan bahsedelim.

Film Önerisi: Little Women | Küçük Kadınlar

Ayrıntılar

Film iki ayrı zaman çizelgesinde geçiyor. Biri karakterlerin ergenlik yıllarını ele alırken diğeri yedi yıl sonrasını ele alıyor. Bu ayrı zaman çizelgeleri filmi daha da ilgi çekici yapmış. Farklı yıllarda geçen olayların sahne geçişleri oldukça başarılı. 

İlk zaman çizelgesinde ikinci zaman çizelgesinin nasıl oluştuğunu izliyoruz. Greta Gerwig bize karakterleri öyle bir tanıtıyor ki iki saatlik filme dolu dolu sığıyor. Film aynı zamanda dönem filmi olarak da oldukça başarılı. Kostümler Oscarlık oldukları kadar varlar, dönemi çok iyi yansıtıyorlar ve aynı zamanda oyunculara uyarken karakterlere de tam oturuyorlar.

Filmin müzikleri ve Gerwig’in çekim açıları da oldukça sevimliydi, daha önceden birlikte rol almış oyuncuları da bir araya getirerek oyuncu kimyasını kısa sürede kurmuş, karakterlere oturan oyuncu seçimleri de gayet başarılı.

Filmin bana göre tek kötü yönü (spoiler) Laurie’nin Amy ile evlenmesiydi. Hem de Jo tam ona aşık olduğunu fark etmişken. Senaryodaki tek hata bana göre buydu.

Kısacası eğer amacınız konusuna bakmadan bir dram filmi izlemekse, Little Women kesinlikle seçeneklerinizden biri olmalı.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.