arama

Guguk Kuşu Film Konusu – Guguk Kuşu İncelemesi

guguk-kusu-film-konusu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

Guguk Kuşu Film Konusu

Guguk Kuşu Film Konusu – Guguk Kuşu İncelemesi

Guguk Kuşu filmini bu yazımızda inceleyip, sizler için film önerisi yapacağız. 1975 yılında yapılan drama türündeki filmde usta oyuncu Jack Nicholson ve Louise Fletcher yer alıyor. Bu yazımızda, Guguk Kuşu film konusu, Guguk Kuşu film incelemesi, Guguk Kuşu oyuncu Kadrosu Guguk kuşu filminin analizine ulaşacaksınız.

1993 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Filmin yönetmeni Milos Forman, Guguk Kuşu filmiyle en iyi yönetmen dalında Oscar ödülünü almıştır. Guguk Kuşu filminin 9 dala Oscar adaylığı varken, aday olduğu 5 dalda Oscar’ı almıştır. Ayrıca Jack Nicholson’a en iyi erkek oyuncu Oscar’ını getiren film, Louise Fletcher’e de en iyi kadın oyuncu Oscar ödülünü getirmiştir.

Kült bir eser olarak sayılan, günümüzde sinemaya ilgi duyan herkesin izlemesi gereken bir film olan Guguk Kuşu filmi birçok alt metini içerir.

Guguk Kuşu Film Konusu – Hikayesi

Guguk Kuşu Film konusu olarak çokça tartışmalar doğurmuştur. Yazının bu bölümünde bu tartışmalı Guguk Kuşu film konusu aktardık.

Randle Patrick McMurphy’nin başına gelenleri aktarır film. Randle, baskıya gelemeyen dik başlı bir adamdır. Çalışmayı hiç sevmez, otoritelere karşı resmen alerjisi vardır bu adamın. Asi ruhlu ve çok zeki bir adam olan Randle, ordudayken üstün hizmet madalyası almasına rağmen, sonrasında emirlere karşı geldiği gerekçesiyle ordudaki görevinden alınmıştır. Randle Patrick McMurphy, kumar alışkanlıkları olan, sarhoşluk ve sık sık kavga çıkarma eylemlerine sahip birisidir. Bu suçları yüzünden de birçok kez gözaltına alınmıştır.

Randle’in (Jack Nicholson) toplum düzenine uymayan hareketlerinden dolayı onun deli olduğu düşünülmüştür. Bu şüphe bir süre sonra onun başını yakacak derecede büyüyecektir. Bir süre sonra Randle Patrick McMurphy’nin toplum düzenine uymayan davranışları yüzünden hapse girmesi gerekecektir.

Randle Patrick, rahat durmayacak ve resmen deliliğe vurarak bu işi çözmeye çalışacaktır. Esasında bu planı gerçek olur ve deli tanısı konulur.

Ona göre ya hapishaneye gitmekten daha iyi olacağını düşündüğü bu delilik teşhisi ve akıl hastanesine yatırılma mevzusu onun başına büyük belalar açacaktır. Tahmin ettiği gibi ilk günleri oldukça rahat geçer. Orada edindiği arkadaşlarıyla eski alışkanlığı olan kart oynamaya devam eder. Kendisi deli olmadığı için içeride rahat bir şekilde yaşamaktadır. Arkadaşlarının sigaralarını alıp içer vs. Rahatı yerinde bir süre yaşadıktan sonra, buraya gelmeden önce en çok önem verdiği şey olan, özgürlüğünün elinden gittiğini anlayacaktır.

guguk-kusu-film-konusu

Randle Patrick McMurphy, bu yerin onun özgürlüğünü kısatladığına karar verdiği zaman işlerin rengi değişir. Hemşire ile çatışmalara başlar. Aynı dışarıdaki hayatında olduğu gibi, otoritelere karşı meydan okumaktadır. Hemşire Ratched ise dışarıda gördüğü otoritelere hiç benzememektedir. Onun tam bir kontrol delisi, otorite manyağı olduğunu söyleyebiliriz.

Akıl hastanesinde edindiği arkadaşlarıyla ilginç ve tuhaf diyaloglara giren Randle Patrick, hemşirenin tavırlarından sonra da bu arkadaşlarını uyandırmaya çalışır. Toplumun tamamen dışına itilen arkadaşları, toplum gözünden değersiz olup deliden ibarettir oysaki. Hemşire Ratched’in otoritesi altında ezilen bu “akıl hastaları” Randle Patrick McMurphy’in özgür ruhlu olmasından, otorite karşısında başını eğmemesinden etkilenmişlerdir.

Toplumun deli olarak dışladığı bu insanlar artık McMurphy’i kendi aralarında bir kahraman olarak görmektedir. Zaten hemşire Ratched’in de sorunu budur. Onun sistem karşıtı duruşundan diğer hastaların kötü etkilendiğini öne sürerek ona karşı cephe alacaktır.

Guguk Kuşu Film Analizi ve incelemesi

Seyir zevkini bozacak bir kısım yoktur, minik spoiler’lar vardır. Büyük Spoiler öncesi uyarı verilmiştir.

Guguk kuşu filminin ele alınacak çok fazla noktası var. Öncelikle toplumun kurallarına göre normal insanlar ve anormal insanlar kıyaslaması yaparsak, bu bizi nereye götürür? Guguk Kuşu filminin her bir detayında büyük alt metinler işlenmiş. Bu benim en çok sevdiğim sinema tekniklerinden biridir. Gerçek sinema filmlerinin özelliği bu değil midir? Bir şeyleri görsel olarak da anlatabilmek, bir çekim açısıyla bir senaryodan daha iyi aktarmak…

guguk-kusu-film-konusu-film-incelemesi-jack-nicholson

Yönetmen, Milos Forman’ın aldığı en iyi yönetmen ödülünü sonuna kadar hak ettiğini söylersek abartmış olmayız. Guguk Kuşu filminde yönetmen kadar başarılı oyuncular görüyoruz. Jack Nicholson’ın henüz yeni parlayacağı bir dönemde çekilen filmin bu kadar çarpıcı olması belki de o dönem için beklenmedik bir durum olmuştu. Jack Nicholson her sahnesiyle mimiklerin efendisi olduğunu kanıtlıyor, her bir konuşmasında, her bir bakışında-ifadesinde rolünün hakkını veriyor. Otorite delisi hemşiremiz, Mildred Ratched’e hayat veren, Louis Fletcher’da rolün hakkını sonuna kadar vererek, aldığı ödülü hak etmiş.

Filmde gördüğümüz şey dışlanmış insanların baskılar ile asla normal hayata dönememeleri muhabbeti falan değil aslında. Tabi ki bunun da filmde yeri çok büyük ancak film bize toplumun kurallarını sorgulatıyor. Hatta kurallarından daha çok, toplumun, “KABUL GÖRDÜĞÜ” şeyleri sorgulatıyor. Bir insanın normal ya da deli olduğuna kimin, hangi şartlar altında karar vermesi gerektiği…

Akıl hastanesinde “deli” olarak düşündüğümüz insanların belki de sadece hayata bakış açıları farklı olabilir mi? Kızılderili şef bunun bir örneğiydi bana kalırsa. Bu adamdan bahsetmek isterdim ancak spoiler olmaması için bir şey yazmayacağım.

guguk-kusu-film-konusu-film-analizi

Guguk Kuşu Çekim Teknikleriyle ne anlatıyor?

Guguk Kuşu filminde gördüğümüz ince bir detay da, görevli odasının tüm hastaları görecek şekilde, onların karşılarında olmasıdır. Bu da zaten kendilerini baskı altında hisseden, doğruyu ve yanlışı başlarındaki otoritenin kararlarına göre veren, aslında bildikleri, sevdikleri, şeyleri bu otoritelerin baskısı yüzünden yapamayan, başaramayan insanların üzerindeki tanrısal bir baskı kurmak… “Biz sizin her şeyinizi izliyor ve biliyoruz!” demek oluyor.

Guguk Kuşu Türkçeye yanlış falan çevrilmemiştir, bazı üst akla sahip olduğuna inanan insanlar bu filmin çevirisinin Guguk Kuşu değil de başka bir anlama geldiğini düşünürler. Bu tamamen yanlıştır, Guguk Kuşu filminin ismi bir metafordur. Filmin sonunda da bunu görebileceksiniz.

Guguk Kuşu incelememiz bu kadardı.

Şiddetli tavsiye ederim!

Bu arada Jack Nicholson ile ilgili uzun mu uzun, dolu mu dolu bir yazı yazdık!

Mükemmel Bir İsim Bu: Jack Nicholson

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.