arama

Hidalgo Film Konusu ve Analizi (Amerikan Atı Bir Başka)

hidalgo-film-konusu-ve-analizi-
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

Hidalgo Film Konusu ve Analizi (Amerikan Atı Bir Başka)

Hidalgo Film Konusu ve Analizi

Hidalgo 2004 yılında vizyona giren benim gözümde serüven filmlerinden birisi. Tarihi, aksiyon-macera ve Western kategorilerini kapsayan film hepsinden bir dal alırken, Joe Johnston yönetiyor. Viggo Mortensen, Omar Sharif, Saïd Taghmaoui oyuncu kadrosunda yer alırken bir de Hidalgo için at var. Viggo Mortensen’ın karizması eşliğinde tarihi bir yarışa birlikte gireceğimiz Hidalgo filminin konusundan bahsedip analiz kısmına geçelim.

Hidalgo Film Konusu

Arabistan’da bir at yarışı düzenlenecektir. Dünyanın en bilindik yarışlarından birisidir bu yarış. Bu yarış öyle bir günde bitecek bir yarışta değildir. İşte yukarıda dediğim serüven kısmı burası için geçerli. Bu sadece bir at yarışı değil upuzun bir yarış. Günler boyu süren ve hayatta kalma mücadelesini de içine katacak olan bir yarış… Hidalgo Film konusu, çok zengin bir Arap şeyhinin, bir Amerikalıyı bu söz konusu uzun yarışa davet etmesiyle başlıyor. Bu yarış oldukça tehlikelidir hatta ölümcül düzeyde diyebiliriz. Yarışta coğrafyaya hakim Arap bedevileri yer alıyor. Oldukça acımasız ve bir o kadar da uzun olan bu yarışın elbette bir iddiası var.

Hidalgo sahibiyle birlikte bu yarışa katılacak ve hayatta kalma mücadelesiyle sonuca ulaşma güdüsü birbirlerini ateşleyecek.

Hidalgo Film Analizi

Hidalgo filmi benim yıllar önce izlediğim bir filmdi. Filmin türü Western olarak sayılsa da aslında pek fazla Western denemez. Sadece işin görüntü kısmında bir Western filmi havası veriyor. Bir pazar sabahı klasik Western filmlerini izliyormuşsunuz tadı var. Ancak dediğim gibi sadece bazı sahnelerde mevcut ve bu da yeterli. Film oldukça sıcak ve iç ısıtan filmlerden birisi. Bunun yanı sıra filmin karanlık-karamsar yönleri de mevcut. Film teknik anlamda oldukça güzel zaten yönetmenin daha önce ki filmlerini izlediyseniz, Hidalgo filminden ne alacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Viggo Mortensen ise bazılarına Aragorn’dan sonra hiçbir şekilde iyi bir projede yer alamamış, yeteneksiz bir oyuncu ilan edilmişti. Ancak Hidalgo filmi bunun aksini kanıtlayan bir film. Çünkü burada Viggo yalnız başına filmi taşıyor ve izlenilebilir kılıyor. Yani filmin oyuncularında bir eksik bulamıyorsunuz çünkü genelinde Viggo üzerinden gidiliyor.

Evet, Amerikan yapımı bir film ve Araplar bu içeriğin önemli bir kısmında yer almakta. Burada hemen İslamiyet karşıtı bir film olduğu sonucunu çıkarmayalım. Filmin bir tane büyük hatası var bu konuda diğer hataları da “olur o kadar, sonuçta Amerikan yapımı bir film” diyebileceğiniz türden. Ancak ben Spoiler olmaması açısından o büyük hatayı buraya yazmayacağım.

Hidalgo filmi tamamıyla bir tarafı kötü göstermiyor. Aslında işin Kızılderili boyutu dışında diğer tarafları birazcık yeriyor. Birazcık Amerika’yı yüceltiyor. Kızılderililer üzerinden gidilen kısımda ise filme hakkını teslim etmek gerek diye düşünüyorum.

Aslında böyle bir film analizi yapılmaz ancak Hidalgo filmi birazcık tarihi şeylerin yanında ruhani ve dini olaylara da biraz dokunuyor. Bu yüzden bu kısımları eklemek durumunda kaldım. Kısacası filmin politik yanlarını görmezden gelirseniz sizin üzerinizde etki bırakabilecek bir film. (Politik yönleri zayıf bir film zaten)

Hidalgo filmi sanatsal açıdan güzel manzaralarla birlikte kalabalıklar içinde yalnız kalanların duygu ve düşüncelerine yer vermesinden dolayı boş değil. Ancak Hidalgo filminin bu başlangıçtaki ağır temposunun sebebi bunun bir sanat filmi olması değil. Yönetmen bu ağır tempolarda geçen sahnelere güzel manzaralar, görüntüler sığdırarak filmin içeriğini zenginleştirmeye çalışmış. Başlangıçta biraz durağan geçtiği için sanat filmi denilemez yani. Bu durağanlık bazen huzur verici bazen ise sinir bozucu.

Bu yazımızın amacı Hidalgo Filmini önermekti. Günlük Film Önerileri yapmaya devam edeceğiz ancak Hidalgo filmini çok yakın bir zamanda uzun ve spoiler içeren bir yazıyla derinlemesine inceleyeceğiz 😉

Hidalgo filminin benim için yeri ayrıdır. Bunu tamamen zaten zayıf olan politik ve dini yönlerini hesaba katmadan diyorum. Hidalgo’nun ruhu, mücadelesi, kalabalıkların içinde sahibi gibi yalnız ve farklı olması, safkanlara karşı sadece hayatta kalma amacıyla yarışması… Bu filmi benim için özel yapan sebeplerden bazıları.

Hidalgo Filmi önerimizdir!

Günlük Film Önerileri için sitemizi ziyaret etmeyi unutma!

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.