arama

Fareler ve İnsanlar Özet – John Steinbeck

fareler ve insanlar ozet
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

 Fareler ve İnsanlar birçok insanın merak edip okumayı istediği bir kitap. John Steinbeck ustanın yazdığı bu muhteşem kitabı bu yazımızda inceleyip, Fareler ve İnsanlar özet gibi konulara değineceğiz.

Kitap Önerileri arayanlardan mısınız? Bu yazı tam size göre!

SPOILER YOK

Çok sevdiğim bir yazar olan John Steinbeck’in ilk tavsiye ettiğim kitabı her zaman Fareler ve İnsanlar olmuştur. Kısa bir kitap olan Fareler ve İnsanlar, yazarla tanışmanız için en doğru seçenek.

Zeki bir adam olan George ve onun aklı yerinde olmayan Leninie’nin hikayesini anlatıyor kitap. Lennie zeka olarak biraz kıttır, normal bir insana göre boyu çok uzun, iri bir adam olan Lennie’nin en büyük eksiği zekasıdır. Üstelik bu koca cüssesine rağmen ismi, Lennie Small’dır. Hikayenin geçtiği dönem Büyük Bunalım-buhran dönemidir. İşçilerin sıkıntılarına bir bir değinen Steinbeck krizi olduğu gibi yansıtmıştır. Yaşamın bu kadar zor olduğu Büyük Bunalım sırasında özellikle çiftçilerin işi çok zordur. George ve Lennie göçmen çiftçiler olarak, buldukları çiftliklerde dönem bitene kadar kalır ve çalışırlar.

İkisinin de en büyük hayali kendilerine ait topraklarının olmasıdır. George ve Lennie bu hayalleri üzerine çok konuşurlar. Hatta, Lennie sürekli George bizi anlatsana diyerek olup olmadık zamanlarda rahatsızlık vermektedir. George akli dengesi yerinde olmayan arkadaşını nasıl teselli edeceğini iyi bilir. Bu hikaye Lennie’yi her zaman rahatlatmaktadır. Lennie güzel ve yumuşak şeylerden çok hoşlanmaktadır. Bu zaman zaman ikilinin başını belaya soksa da dostlukları devam etmiştir. Umutları ve hayalleri için yaşayan ikili hayallerine okuyucu ortak eder. John Steinbeck’in kuvvetli betimlemeleri, işlediği alt metinler o kadar kusursuzdur ki, okuyucu her türlü duyguyu hissederken karakterlerin çıkmazlarına kendini dahil eder. Onların hayallerinin gerçekleşmesini düşünür, romanın karakterleriyle birlikte umut eder.

Fareler ve İnsanlar Özet ve İnceleme

kitap-onerileri-fareler-ve-insanlar

Fareler ve İnsanlarda işlenen alt metinlerden birisi de yalnızlıktır. Bu yalnızlık roman kahramanlarıyla diğer insanları ayırmıştır. “Bizim gibiler…” diye başlar George. Lennie için ise onlar ve diğerleri vardır. George ve o biz iken, insanlar “diğerleri” durumundadır. Bu onların yaptığı bir ayrım değildir, hayat şartları ve onların toplumdaki statüsü onlara bunu kabul ettirmiştir. George ve Lennie’nin birbirlerinden başka kimseleri yoktur. Belki de George Lennie ile birlikte olmasa daha farklı bir hayat yaşayabilirdi ancak dostlukları gerçek olandı. Lennie onların başını her belaya soktuğunda, George onu kurtarıp kaçırmayı bilmişti.

Mükemmel betimlemelerden bahsetmiştik bir de yazarın kullandığı yalın dil vardır. Sade ve akıcı mükemmel bir şekilde kurgulanır Fareler ve İnsanlar, yeri gelir sayfalarca betimlemeden daha etkili bir anlatım oluşur. Hikayenin gerçekliğine kendinizi kaptırırsınız, bu da yazarın seçimiyle ilgili. John Steinbeck, çalıştığı bir çiftliğin yakınındaki Salinas Vadisini seçmiştir kitabında da. Kendi başından geçenleri kurgulamış tanıştığı kişileri değiştirip onları roman karakterine çevirmiştir. Büyük Bunalımı da merak eden birisiyseniz, Fareler ve İnsanlar kitabını okuduğunuz da bu dönemle ilgili gerçek bilgiler edinebileceksiniz.

Fareler ve İnsanlar kitabında karşılıksız iyiliği, iyi olmak için aklın gerekmediğini, iyi niyetli insanların da büyük hatalar yapabildiğini, güç ve güçlü insanların neler yapabileceğini ve dengesizliği, her şeye rağmen sadakati ve dostluğu göreceğiniz gibi, umudun gücünü, insanı hiçbir şeyi yokken ne denli ayakta tutabileceğini göreceksiniz.

 

 

etiketlerETİKETLER