arama

La La Land Film Konusu ve Analizi (Aşıklar Şehri) “Bir Hollywood Masalı”

la-la-land-film-konusu-ve-analizi-asiklar-sehri-
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

La La Land Film Konusu ve Analizi (Aşıklar Şehri) “Bir Hollywood Masalı”

La La Land Film Konusu – Aşıklar Şehri Film Analizi

Ryan Gosling ve Emma Stone’un başrolleri paylaştığı La La Land 2016 yapımlı, romantik-müzikal türündeki filmi bu yazımıza ele alacağız. 2016 Yılına adeta damga vuran ve belki de uzun yıllar adından söz ettirecek bir yapım söz konusu.

Damian Chazelle’nin hem yönettiği hem yazdığı La La Land Filmi bütçesine ve türüne oranla gişede de oldukça iyi bir hasılata imza atmıştı.

Romantik ve müzikal filmleri sevmeyen birisi olarak, La La Land filmi 2016 yılı için benim favorim olmuştu. Hadi romantik yapımlar bir nevi benim gözümde izlenebilir ancak işin içine müzikal girdiği zaman bu biraz sıkıntı… Ancak La La Land filminde bu durum böyle değildi. Yazımızın giriş kısmını fazla uzatmadan, La La Land Film konusu ve analiz kısmına geçelim.

La La Land Film Konusu (Aşıklar Şehri Film)

Aşıklar Şehri filminin konusu yolları bir şekilde kesişen iki insanın başından geçenler üzerine. Bu iki insanında bazı ortak özellikleri var. Bunlardan birisi ikisi de içinde bulundukları hayatlarında bir şeyleri değiştirmeye kararlılar. Sebastian ve Mia ikisi de hayatlarını yönlendirmek isteyen insanlardır. İkisinin de birçok ortak noktası var demiştik. İkisi de sanata oldukça düşkün durumdalar. Sebastian ve Mia hayalleri olan ancak onlara ulaşmaktan da bir o kadar uzak olan bireyler. Mia, bir film platosunun kafesinde çalışmakta. Bu platonun kafesi ise onun hayallerine ulaşması açısından en yakın olduğu yer gibi görünüyor. Çünkü bu platodaki filmlerdeki rollerin seçmelerine girerek, bir rol kapmak Mia’nın hayali.

Sebastian ise geleneksel jazzın yükseldiği bir kulüp açmayı hayal ediyor. Bu onun en çok istediği şey ve yön vermek istediği hayatında olması gereken en önemli olay. Günün birinde bu iki sanat düşkünü hayalperestin yolları kesişecek. İkisinin de çok talihsiz geçirdikleri bir günün sonunda olacak bu tanışma da. Aşıklar Şehri filmi konusu buradan sonra ikilinin hayallerinden uzak hayat şartlarında, düşe kalka ilerledikleri yolu aktarmakta.

La La Land Film Konusu buraya kadardı. Daha fazlasını filmin seyir zevkini bozmaması açısından sunmayacağız. La La Land filmi analiz kısmında ise filmin artı ve eksi yönlerini inceleyeceğiz.

La La Land Film Analizi

Yazının en başında da belirttiğim gibi romantik filmler beni pek sarmaz. Bu yüzden de romantik bir film izleyeceksem bu seçimi çok iyi yaparım. Bunun dışında müzikal de tercih ettiğim türlerden birisi değildir… La La Land filmi ise hem müzikal hem romantik ve ben bu filmi gerçekten beğendim.

Yönetmen Damian Chazella daha önce de 2014 yılında Whiplash filmini yönetip yazmıştı. Whiplash filmi de oldukça sağlam bir yapımdı. Whiplash sonrası yönetmenin bu filmde çok iyi bir iş çıkardığını söylemeden geçemeyeceğim.

Aşıklar Şehri film analizi kısmına oyuncular ile devam edelim. Ryan Gosling ve Emma Stone harika bir uyum yakalamışlar. Ryan Gosling ve Emma Stone’u daha öncesinde de iki kez birlikte izleme fırsatı yakalamıştık. Ancak ikisinin hem kariyer olarak hem de birbirleriyle olan filmlerindeki durumu olarak değerlendirdiğimiz zaman, La La Land filminin çok ayrı bir yeri olacağı bir gerçek. Bu filmde gerçekten mükemmel olmuşlar. Ayrıca Ryan Gosling’in müzikal tarafı da oldukça sağlam olduğu için filme kısacası on numara gitmiş.

Filmin birçok sarsıcı yönü var ancak en önemlisi filmin sıcaklığı ve gerçeğe yakınlığı. Öncelikle bunlar hayalleri olan senin benim gibi insanlar ve umutları çok büyük. Hayallerine giden yolda onları en ağır etkileyen şey hayatta kalmak için istemedikleri, sevmedikleri işleri yapmaları gerekmeleri. Filmin başka bir önemli yanı ise filmi öneren insanların anlatamadığı renk paleti.

Aşıklar Şehri filminin yönetmeni burada da oldukça iyi bir detay bırakmış. Film size nostaljiyi ve modern zamanları öyle bir karıştırıyor ki gözlerinizi alamayacağınız sizi büyüleyecek bir atmosferi ortaya çıkartıyor. La La Land filminde karakterlerimiz teknolojiden yararlanırken eski filmlere ve eski sanatlara ilgili. Burada nostaljiyi basan Damian Chazelle bunu bir anda modern bir maddeyle bozuyor. Siz de şaşırıyorsunuz, sanki 1950’lerde gece yatağınıza girip uyandığınızda bambaşka bir zamandaymışsınız gibi.

Bu açıdan filmin kıyafetlerini, mekanlarını, ışıklarını övmeden geçmek imkansız. Eskiyle yeninin kıyaslanmasından ziyade büyük bir uyum içinde sunulduğunu görüyoruz La La Land filminde.

Basit bir film gibi görünen ancak türünün en iyi örneklerinden birisi olan La La Land filmi her karesiyle sizi büyüleyecek ve sonuyla da epey şaşırtacak! Bu filmi gözlerim kapalı öneriyorum.

Günlük film önerileri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. La La Land filmini izlemeyi unutmayın 😉

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.