arama

Aşk 101 Dizi İncelemesi

ask 101 dizi incelemesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

Aşk 101 Dizi İncelemesi Spoiler YOK!

Aşk 101 Dizi İncelemesi neden bu kadar geç kaldı? 3 Haftadır niye tek bir paylaşım yapmadınız? Sorularına cevap verip, Netflix’in Türk yapımı yeni dizisi Aşk 101 hakkındaki görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız.

Aşk 101 Dizisini izlemem epey uzun sürdüğü için, incelemenin geciktiğini söyleyebilirim. Bir de bunun dışında sitemize yapılan saldırıların tahribatları, Google tarafından yapılan güncellemeler ve doğurduğu sorunlar derken uğraşmamız gereken birçok şey vardı. Evet… Bunların hepsinden daha önemlisi ise kendime vermiş olduğum tatilin uzun sürmesi.

Aşk 101 Dizi yorumları konusunda insanlar oldukça fazla araştırma yapıyorlar. Bunun sebebi bana göre Aşk 101 dizisinin hitap ettiği kitle.

Bazılarına göre bu diziyi ergen bir kitle beğeniyor ancak bana göre bu diziyi aşırı beğenip, her yerde savunan kitle sadece ergenliğini, gençliğini yaşamamış olan kitle. Hatta bakarsanız Aşk 101 dizisini aşırı eleştiren kitle de gençliğini yaşayamamış kitle.

Netflix’in Türk yapımı projelerini çoğaltacağını ve Türkiye pazarının onlar için çok güzel bir pazar olduğundan bahsetmiştim. Aşk 101 dizisi gibi birçok dizi daha gelmeye devam edecek. Peki Türkiye’de Aşk 101 dizisinin muadili olan TV dizileri ne durumda? Bana sorarsınız çok daha iyi ve güzel diziler yaptık. Not Defteri bunların en iyi örneklerinden birisi. Giriş kısmını fazla uzatmadan Aşk 101 dizi konusuna ve incelemesine geçelim.

Aşk 101 Dizi incelemesine geçmeden önce ilginizi çekebilir: Atiye Dizisi 2. Sezon Ne Zaman?

Aşk 101 Dizi Konusu ve İncelemesi

Aşk 101 dizisinin ilk başlarında gördüğümüz şey sorun çıkartan gençler. Bir tanesi spor sırasında birine uçan tekme atıyor, bir tanesi aşırı sinirli, birisi umursamaz vs gençler görüyoruz. Eşcinsel olduğu iddia edilip ortalığı yıkan Osman karakterinin ise okulda iyi bir ticaret ağı oluşturduğunu falan görüyoruz. Burada işlenmeye çalışılan tema şu, bu çocuklar toplumdan dışlanmışlar ve farklılar! Evet bu farklardan biraz bahsedelim; öğretmeniyle sevişmek, arkadaşının kafasında bir şeyler kırmak, bol bol içki içmek! Tamam Sinan karakterine pek edilecek bir laf yok. Çünkü bu karakterlerin içinde en gerçeğe yakını Sinan. En azından sarhoş ve umursamaz bir şekilde ortalıkta dolanmaktan başka bir şey yapmıyor.

Aşk 101 Dizisinin konusu ise yukarıda bahsettiğim bu gençlerin, okuldan atılmalarına her seferinde engel olan öğretmenin okuldan gitmesini engellemek. Bunun için gençler öğretmenlerinin arasını birisiyle yaparak, evlendirmek ve böylece burada kalmalarını sağlamanın peşindeler. Bunun içinde uygun bir damat adayı aramaya koyuluyorlar. Şans o ki okula gelen yeni basketbol öğretmeni genç, yakışıklı bir adam. Bir o kadar da karizmatik… Oldukça kaba görünümünün altında iyi bir insan yatan öğretmen ağabeyimizin adını maalesef hatırlamıyorum. Bu yeni gelen öğretmen de oldukça umursamaz birisi. Gözü başlarda kimseyi görmüyor ve Jack Nicholson’ın canlandırdığı karakterlerden bile daha nevrotik! Burcu öğretmen ise oldukça saf gösterilmiş bir karakter. Her neyse dizinin konusu bu kadar.

Şimdi bu dizinin neyini inceleyebiliriz? Türk TV dizilerindeki kadınlarla ilgili şeylerden şikayetçi olan genç kızlarımızın Netflix imzalı bu dizideki bazı şeylere sessiz kalmaları sizce komik değil mi?

Aşk 101 Dizisi Karakterler

16 Yaşındaki kız çocuğunun, bakın “Kız çocuğu” diye özellikle belirtiyorum… Öğretmeniyle basılmasına ne demeliyiz? Bu çocukların keşke hikayeleri olsa ancak yok! Bu çocuklar şundan dolayı böyle oldu deyin ama nerede? Bunun yerine dizi çocuklar eve birkaç kez girdikleri zaman kısa kısa gösteriyor her şeyi. Örnek olarak o kavgacı gencin baba figürü sıkıntılı. Ancak bunu da iki kelime lafla izleyiciye geçirmeye çalışıyorlar. Öğretmeniyle öpüşen kızın ise sinirli tavırlarının altında yatan şeyin istediği mesleğe gidememe olduğunu yansıtmaya çalışıyorlar.

Bu dizide olan bir tane karakter yok mu? Sanırım üç karakter biraz daha düzgün. Bunlardan birisi kesinlikle Sinan. Bu çocuğun yaptığı her hareketi bir yerlere bağlamak mümkün. Bazıları aşırı abartı olsa dahi diğer karakterlerin yanı sıra Sinan karakterini yeni sezonda falan gayet güzel işleyebilirler. Saçma şekilde ailesinden ayrı dedesiyle yaşayan Sinan karakterinin babasından istediği şey birazcık ilgi. Üstelik bunu birkaç kez bize göstermeleri diziyi ele aldığımız zaman oldukça iyi. Umarım doğru hatırlıyorumdur diyerek Işık karakterinin de diğerlerini düşündüğümüz zaman en azından daha oturaklı olduğunu söylemek mümkün. Zaten çok büyük bir etkisi yok. Bunun dışında Osman karakteri henüz bir bilmece. Hakkında pek fazla bilgi yok.

Karakterlerin üzerinden ancak bu kadar geçebildim. Spoiler olmadığı için şimdilik ve büyük ihtimalle sonsuza kadar bu sayfa böyle kalacaktır. Herkese kaba davranan bir öğretmen, aşırı kavgacı ve sevgili olmak istediği kıza karşı nevrotik tavırlar sergileyen bir genç, öğretmeniyle basılan sinirli bir genç kızla TV dizisi olsa yerin dibine sokulacak olan ancak Netflix imzası taşıdığı için arşa çıkartılan Aşk 101 dizisiyle ilgili görüşlerim bunlardı.

Aşk 101 Dizisi izlenir mi? Aşk 101 dizisinin size vereceği hiçbir şey yok. Bu diziyi çerezlik olarak izleyebilirsiniz. Yani bazı yerlerde gördüğünüz gibi karakterlerin derinine indiğiniz de şu sorunu göreceksiniz, aslında böyleymiş diyen kitleyi dikkate almanıza gerek yok. Çerezlik olarak izleyip, zaman geçirebilirsiniz.

Netflix’in Türk yapımı başka bir dizisi olan Atiye için yaptığımız inceleme: Atiye Dizi İncelemesi

 

etiketlerETİKETLER