arama

Risk Global Nasıl Oynanır? Hasbro Risk Global Domination Oyun İncelemesi

risk-global-nasil-oynanir-hasbro-risk-global-domination-oyun-incelemesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • tuyann tuyann

Risk Global Nasıl Oynanır? Hasbro Risk Global Domination Oyun İncelemesi

Risk Global Nasıl Oynanır?

Çok köklü bir kutu oyunu olan Risk oyununun bilgisayar ve telefonlarımıza kadar giren formatı olan Risk Global Domination oyunu nasıl oynanır? Risk Global Domination oyun incelemesi ve rehberi

Oyunda bazı rütbeler mevcut. Toy olarak başlıyorsunuz ve oynadıkça Acemi, Deneyimli, Usta, Büyük Usta tarzında rütbeleriniz yükseliyor. Haliyle Toy Acemi bakır, Deneyimli gümüş şeklinde rütbeleriniz yükselmekte.

Geçtiğimiz Şubat’ta Steam ve akıllı telefonlardan oynanabilir olarak yayınlanan oyun aslında çok basit. Ara yüzü çok sabit. Her şeyi aslında kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle oyuna bağlanırken iki seçeneğiniz var. Bunlardan birisi Google hesabınızı bağlamak öteki ise Facebook ile bağlanmak.  Bunların dışında oyuna girdiğiniz zaman kendinize bir Risk Oyun profili de oluşturabilirsiniz. Risk Global Nasıl Oynanır? Hasbro Risk Global Domination oyunu nasıl oynanır? Kısmına geçelim.

Risk Global Domination Nasıl Oynanır? Oyun Türleri

Klasik oyun modu 2-6 kişi aralığında oynanıyor. Amaç dünya hakimiyeti tek bir kişi kazanabiliyor. Odayı kuran kişinin tercihlerine göre ittifak açık-kapalı şeklinde başlanır oyuna. Oda kurucusu ittifak açtıysa istediğiniz bir oyuncuya tıklayarak, ittifak kur diyebilirsiniz. Eğer karşı taraf ittifak isteğinizi kabul ederse, birlikte hareket ederek diğer oyuncular üzerinden planlarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Oyunun zar sistemi kutu oyunuyla aynı. Biz size dengeli baskın seçeneğinin işaretlendiği odalara girmenizi tavsiye ederiz. Zar seçeneği rastgele olduğu zaman, otuz adamınızla 5 adama yenilmek gibi şeyler başınıza gelebilmekte. Klasik oyunun sisli ve sissiz olmak üzere 2 farklı türü var. Sisli modda kimse kimsenin topraklarının tamamını göremez. Sadece sınırınızın olduğu oyuncuların bazı topraklarını görebilirsiniz.

Risk Global Domination Oyunu

Bu detayı ben çok sevdim. Sonuç olarak, Risk oyunu aslında bir kutu oyunuydu. Eh, Risk Kutu oyununu bu kadar güzel yapan şeylerden birisi oynarken arkadaşlarınızla yaptığınız diplomasidir. Bilgisayar ve ya telefondan oynarken bu mümkün değil. Ancak topluca birlikte oynayıp girerseniz yapabilirsiniz. Onda da yine masadaki zevki vermeyecektir. Bu yüzden bu savaş sisi özelliğini ben beğendim. En azından oyuncular daha dikkatli oynamak zorundalar.  Bu da oyunun süresine biraz etki ederek daha iyi zaman geçirmenizi sağlıyor bir nevi.

Oyun modu sisliyken bu yüzden dikkatli oynamanız gerekir. Kimin ne yaptığını göremediğiniz için tehlike de görünmezdir. İttifak açtığınız birisi sizin bütün topraklarınızı görebilir. Merak etmeyin, aynı şekilde siz de görebilirsiniz. Ama bu ittifaklar kirli ittifaklar olabilir, yani bazıları sırf uzağında kalan bir oyuncunun ne yaptığını, ne kadar geliştiğini daha iyi takip etmek için ittifak olabiliyor.

Bilgisayar ve ya telefondan oynayacağınız Risk oyununda aslında bir öğretici kısmı mevcut. Biz sadece bu yazımızda sizlere bazı pratik bilgileri vereceğiz. Oyuna başladığınız zaman profilinizi oluşturduğunuzu varsayarsak kendi rütbenizin olduğu insanlarla aynı odalara girmeye çalışın. Çünkü oyun size belirli bir jeton veriyor ve her oyunda bir kısmı gidiyor. 20-15-10 şeklinde jetonların azalıyor. Steam üzerinden Risk Global Domination oynuyorsanız, size 200 jeton veriyor ve her yarım saatte bir jeton dolduruyor.

Mobil olarak Risk Global oynuyorsanız daha az jeton veriyor ancak reklam izleyerek 10 jeton kazanıyorsunuz.

Jetonlarınızın biteceğini düşünmeyin çünkü iyi bir el ortalama bir saat sürüyor. Bu yüzden galibiyet serileri oldukça kıymetli.

Risk Global Nasıl Oynanır? Zombi İstilası

risk-global-nasil-oynanir-hasbro-risk-global-domination-zombi-istilasi

Risk Global oyununda bir de Zombi modu var. Burada bilgisayarın seçildiği rütbeye göre oyunun zevki değişiyor. Eğer son seviye bilgisayara karşı oynanan bir Zombi istilası söz konusuysa bu son derece zevkli bir oyundur. Risk Global Nasıl Oynanır? Risk Global Domination Zombi İstilası: Buradaki amaç zombi istilalarından en az hasarla kurtularak ölüleri biran önce oyundan kaldırmak. Ölüler gittiği zaman oyuncular birbirleriyle savaşma fırsatı buluyorlar ancak ölüler diriliyor ve ortalık yine karışıyor.

Son derece dikkatle oynanması gereken oyunlardan biri de bu.

Risk Global Domination Oyun İncelemesi

Risk Global’ı biz çok sevdik. Oldukça basit grafikleri içeren ve oynanış olarak zor olmayan bir oyun. Zorlanacak tek şey iyi bir strateji kurarak işi galibiyete taşımak. Aslında bu da kolay ancak diğer oyuncuların her hamlesi sizin planlarınızı bozmaya yetiyor. Örnek olarak oyunda birisi çok güçleniyor ve siz ona saldırıp, yavaşlatmak istiyorsunuz. Ancak diğer oyuncular güçlü olana saldırmak yerine size saldırarak yok etmeye çalışabiliyor. E haliyle o sizinle savaştığı için onun da gücü azalıyor ve bu sefer güçlü olan ikinizi birden yok edebiliyor. Bu da diğer oyuncuların zeka-strateji seviyesine göre değişen bir durum.

Rütbelerden mi acaba? Diyerek, biraz rütbe kastım. Yok arkadaşlar, zaten acemiyken bile aynı odada büyük usta (en son rütbe sanırım) odanıza gelebilir ve beraber oynayabilirsiniz. Oyunun bu yönleri yapımcısından bağımsız olarak gelişen sıkıntılar. O yüzden çok fazla bir şey demek doğru olmaz.

Oyunun en kötü yanı steam üzerinden girildiği zaman bağlantı hatasının çok fazla olması ve oyundan çıkarılmak zorunda bırakılmanız. Evet, son derece hızlı bir internetin sahibiyim ve sadece bu oyunda bağlantı problemleri yaşıyorum. Rahat olun, çünkü mobilden girildiği zaman böyle bir durum söz konusu değil. Bağlantı hatasını çok alıyorsanız, 3.part o meşhur uygulama ile mobil oyunu PC’den oynayabilirsiniz.

risk-global-nasil-oynanir-hasbro-risk-global-domination-oyun-incelemesi

Oyunun zar sistemi de biraz sinir bozabiliyor. Ancak doğru stratejileri kurduğunuz sürece zar size engel olmuyor. Örnek olarak siz 50 adamla bir baskın yapıyorsunuz ve savunmanın 10 adamı var. Sizin bazen 40 kadar adamınız ölebiliyor. Başka bir örnek rakibiniz bazen neredeyse hiç adam kaybetmiyor. Bu yönleriyle Risk benden alabileceği bütün –leri aldı. (ZAR DENGELİ BASKIN-RASTGELE FARK ETMİYOR)

Risk oyununu yine de genel anlamda beğendim ve vakit geçirmek için günün boş saatlerinde oynanabilir bir oyun olarak görüyorum.

Bir başka oyun incelemesi için: Archero Mobil Oyun 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.