arama

Dr. Stone Anime İnceleme

Dr. Stone anime inceleme
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Law

Dr. Stone Anime İnceleme

Dr. Stone , Riichiro İnagaki tarafından yazılan ve Boichi tarafından çizilen bir manga serisidir. 6 mart 2017 de yayın hayatına başlayan manga’nın anime uyarlaması 2019 temmuz ayında başlayarak aralık ayında 1. sezonunu tamamladı. Serinin mangası Shonen Jump dergisinde haftalık olarak yayınlanmaya devam ediyor. 2019 yılında Dr. Stone Shounen  kategorisinde 64. Shogakukan Manga Ödülü nü kazandı. 2. sezon yayın tarihi için haber yazımıza göz atabilirsiniz.

Hikaye

2017 yılında dünya bir felakete sürüklenir. Bütün insanlık taş heykellere dönüşmüştür. 3700 yıl geçmiştir ve bir sebepten ötürü taşlaşmadan ilk uyanan Ishigami Senku adında bir lise öğrencisidir. Senku taşlaşmadan önceki hayatında bilime meraklı,çalışkan ve uzaya gitmek isteyen bu amacı için bilimsel çalışmalar yapıp uzaya kendi başına maket veya minik roketler fırlatmaya çalışan zeki bir gençtir. Kahramanımız Senku normal lise öğrencileri gibi video oyunları,sosyal medya vs. gibi şeylerden haz almayan yinede popüler kültür hakkında bilgi sahibi, gebel kültürü yüksek bir genç. Yaşıtlarının aksine bilim ile uğraşmak senku’ya büyük zevk ve heyecan veriyor. Kısacası Senku’nun en büyük tutkusu bilim. 3700 yıl geçmesi sebebi ve doğal unsurlar,afetler sebebi ile dünyada hiçbir insan yapısı kalmamıştır.

Ne bir ev kalıntısı vardır ne de bir eşya kalmıştır. İnsanlık 2 milyon yıl gerilemiştir ve tek hayatta olan Senku’dur. Senku taşlaşmadan kurtulan ilk insan olduğunu fark eder bunun sebebini araştırmaya başlar. Senku hayali olan uzaya çıkma isteğini gerçekleştirmek için tek başına olduğu bu taşlaşmış dünyayı 3700 yıl önceki halinden daha yüksek teknolojili bir seviyeye getirmek ve insanlığı eski medeniyetine ulaştırmak için çalışmalara başlar. Senku taşlaşmanın sebebini ve kurtuluş yolunu bulmak için bu taş dünyada neler yapacak ?

Spoilerli Hikaye Özeti (1.sezon)

Dr. Stone anime inceleme

Dr. Stone anime inceleme

2017 yılında dünya bir felakete sürüklenir. Bütün insanlık taş heykellere dönüşmüştür. Taşlaşan insanlar kırılmadığı sürece ölmez. 3700 yıl geçmiştir ve bir sebepten ötürü taşlaşmadan ilk uyanan Ishigami Senku adında bir lise öğrencisidir. Senku taşlaşmadan önceki hayatında bilime meraklı,çalışkan ve uzaya gitmek isteyen bu amacı için bilimsel çalışmalar yapıp uzaya kendi başına maket roketler fırlatmaya çalışan zeki bir gençtir. 3700 yıl geçmesi sebebi ile doğal unsurlar,afetler sebebi ile dünyada hiçbir insan yapısı kalmamıştır. Ne bir ev kalıntısı vardır ne de bir eşya kalmıştır. İnsanlık 2 milyon yıl gerilemiştir ve tek hayatta olan Senku’dur. Senku taşlaşmadan kurtulan ilk insan olduğunu fark eder bunun sebebini araştırmaya başlar.

Çözüm yolunu bulunca en yakın arkadaşını taşlaşmadan kurtarır. Senku zeka gerektiren işleri yaparken arkadaşı Taiju ayak işlerini üstlenir. Taiju, Senku’nun da izniyle aşık olduğu Yuzuriha’yı uyandırmak ister. Fakat yolda aslanlarım saldırısına uğrarlar. Orada bulunan bir taş heykel dikkatlerini çeker. O kişi Tsukasa isimli en güçlü liseli ünvanına sahip bir kişidir. Onun aslanları durdurabileceğini düşünen ikili Yuzuriha’yı bir köşeye bırakıp,Tsukasa’yı uyandırırlar.

Düşündükleri gibi olur ve Tsukasa aslanları çıplak elleri ile etkisiz hale getirir. Tsukasa’nın ardından Yuzuriha’yı da uyandırırlar. Tsukasa ile vahşi hayvanlardan onları koruyacak ve avcılıkta usta bir arkadaşları olmuştur. Güvenlik ve yemek ihtiyaçları artık daha etkilidir. Ancak çok geçmeden Tsukasa ile kahramanımız fikir ayrılıklarına düşer ve birbirlerini öldürmek için bir savaşa tutuşurlar. Tsukasa arındırılmış bir dünya inşa etmek ister. Zengin,yönetici,politik insanları uyandırmak istemez . Doğanın insanlığa yeterli olacağını düşünür ve binlerce yıl önceki taş devrindeki insanlar gibi yaşamak ister.  Bu sayede 21. Yüzyıl daki eşitsiz yaşam yerine herkesin eşit olacağı taş bir dünyada insanlığı yeniden kurmak ister. Senku’nun isteği ise eski medeniyete ulaşıp her insanı uyandırarak uzaya seyahat etmektir.

Senku bulunduğu bir çıkmaz yüzünden taşlaşmayı bozup insanları canlandırabilen sıvının en önemli maddesi olan nitrik asit’in bulunduğu mağarayı Tsukasa’ya kaptırır ayrıca Tsukasa’ya canlandırma sıvısının yapımını söylemek zorunda kalır. Tsukasa iri yarı ve ahmak insanları uyandırarak kendisine bir ordu kurar. Senku ise Taiju ve Yuzuriha ile yalnızdır. Senku bu taş dünyada Tsukasa ile nasıl savaşacak? Bu taş dünyada savaşmak için ne kullanacaklar. Karşılarında yıkıcı bir ordu var üstelik Tsukasa tek başına Senku ve iki arkadaşını öldürebilecek güçte 🙂

Dr.Stone Anime İnceleme

3700 yıl sonra farklı bir dünya kısmen ısekai türünde diyebileceğimiz bu seri bilimsel sahnelerde gerçekten araştırılmış gerçek bilgilere dayanıyor. Örneğin bir patlayıcı madde yapımında bunun tehlikeli sonuçlara yol açacağını bize bildiriyorlar gerçek bir patlayıcı yapımını veya Senkunun yaptığı bir bilimsel veya teknolojik aletin yapılışı gerçeğe dayanıyor. Üzerine düşünülmüş bir seri ve konu bakımından da tatmin edici.

Çizim konusunda Boichi’nin çok beğenilen Sun Ken Rock  mangasındaki çizimler benzer. Bu çok normal diyebilirsiniz ama Senku ve Tsukasa’da dahil bir çok karakter aynı ufak değişiklikler yapılmış. Dr.Stone’da daha renkli bir dünya var. Sun Ken Rock Ecchi bir seri olduğundan daha karanlık ve yetişkin içerikliydi. Kısacası çizimler güzel garip bir başlangıç yapıp bunlar nasıl çizim diye vakit geçirmiyorsunuz.

Hemen sürüklemeye başlıyor anime. Karakter tasarımları ilk başlarda güzel geliyor. Ama zaman geçtikçe her yeni karakter ortaya çıktıkça özellikle kadın karakterler için sadece kıyafet ve saç stilleri değişiyor hepsi kopya gibi geliyor. Anime daha yolun başında mangasına bakanlar hak verecektir. Bu arada mangasını da tavsiye ederim. Bölümleri arka arkya izlerseniz espriler monotonlaşıyor ama birkaç güne yayıp öyle izlerseniz oldukça komik bir seri. Heyecan konu ve yaşanan olaylar sebebiyle yerinde sürükleyicilik oldukça yüksek. Kısa bir sürede bitireceğinizi düşünüyorum.

Baştan söyleyeyim serinin yan etkisi olarak ders çalışma isteği uyanıyor. Senku’yu izledikçe bir fizik veya kimya kitabı açıp ders çalışmak istiyorsunuz. 😀 Çok uzun süren bir heves olmasa da hiç yoktan iyidir. Anime’yi izledikten sonra kendinizi ders çalışırken veya bir araştırma üzerinde bulabilirsiniz. Müziklere gelirsek fena değildi derinleşme kazanması için biraz daha ilerlemesi gerekiyor gerçi. Yinede müzikler başarılı. 2020 yılı anime ödüllerinde en iyi baş kahraman seçilen Senku’nun tipini görmeniz sizi gaza getirip bu nasıl tip lan dedirtecektir ve açıp izleyeceksinizdir zaten.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.