arama

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • oben özel

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda size evde yapabileceğiniz  kolay egzersizleri göstereceğiz. Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs (covid-19) sebebiyle evde tıkılıp kaldığımız bu zor günlerde birazda olsa enerjinizi atmanızı vücudunuzu daha dinç hissetmeniz adına sadece 15-20 dakikanızı alacak egzersiz tavsiyelerinde bulunacağım.

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

1-SQUAT

Sizlere göstereceğim ilk hareket SQUAT

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Bu hareketi hiçbir ağırlığa gerek duymadan evde kendi vücut ağırlığımız ile kolayca yapabiliriz.

Dizlerimizi omuz genişliğinde açarak, dizlerimizin parmak ucunu geçmeyecek şekilde aşağı yukarı çömelme hareketini uyguluyoruz, başımızın ve belimizin dik konumda olması hareketi daha sağlıklı uygulamamıza yardımcı olucaktır.

2-SUPERMAN HAREKETİ

Sizlere göstereceğim ikinci hareket SUPERMAN  HAREKETİ

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Hepinizin aklında canlandığı şey doğru evet meşhur supermanın uçtuğu gibi yere yüz üstü yatıyoruz ve kollarımızı ve bacaklarımızı havaya kaldırıp sadece bel kısmımızın yere değe

ceği şekilde avuç içimiz yere bakacak şekilde dirsekleri kırmadan koordineli bir şekilde sağ kol sol bacak , sol kol sağ bacak bir aşağı bir yukarı şekilde çalıştırarak belimizi kuvvetlendiriyoruz.

3-MEKİK

Sizlere göstereceğim üçüncü hareket MEKİK

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Çoğunuzunda bildiği gibi karın kaslarını en çok çalıştıran hareketimiz. Bu hareketi evde rahatça çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Sırt üstü uzanıp ellerinizi başınızın arkasına alıp

bacaklarımız düz bir şekilde yada kendimize doğru kırık bir biçimde olabilir. Üst gövdemizin dik olacağı şekilde kendimizi yerden kaldırıyoruz, kendimizi ne kadar zorlarsak faydasını o kadar fazla göreceğimizi unutmamalıyız.Karnınızın yandığını hissetmeniz o hareketi doğru yaptığınız anlamına gelmektedir.

4-DİZLER ÜSTÜNDE ŞINAV

Sizlere göstereceğim dördüncü hareket ŞINAV

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Yine evde rahatlıkla yapabileceğiniz hareketlerden biri olan bu egzersiz hepimizin bildiği şınava göre uygulanması birazcık daha kolay. Yeni spor yapmaya başlayan bireylerin rahatlıkla evlerinde yapabilecekleri bu şınav türünü normal şınav çekmekte zorlanan herkese öneriyorum.

5-TERS MEKİK

Sizlere göstereceğim beşinci hareket TERS MEKİK

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Bu hareket de diğer önerdiğim hareketler gibi evde kolaylıkla yapabileceğiniz türden,

mekik hareketinde karnımızı çalıştırırken bu harekette ise öncelik olarak sırt kaslarımızı çalıştırıyoruz, yüz üstü yatar pozisyonda kollarımızı başımızın arkasında birleştirerek bacaklarımız yerde sabit duracak şekilde gövdemizi yukarı aşağı kaldırıp bir çok kasımızı çalıştırdığımız bir harekettir.

6-BRIDGE (KÖPRÜ) HAREKETİ

Sizlere göstereceğim altıncı hareket BRIDGE (KÖPRÜ) HARAKETİ

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Bu hareketimizde hem kalça hem de karnımızı çalıştıracak bir hareketten bahsedeceğim.

Sırt üstü uzanıyoruz ve ayak tabanlarımız yere basacak şekilde dizlerimizi kırık bir biçimde pozisyonumuzu alıyoruz, kollarımız yanlarda düz olacak şekilde koyup, belimizi bir aşağı bir yukarı şekilde çalıştırıyoruz.

7-LUNGE  HAREKETİ

Sizlere göstereceğim yedinci hareket LUNGE HAREKETİ

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Bu hareketimiz de evde rahat bir şekilde fazla bir alan gereksinimi duymadan kolaylıkla yapabileceğiniz türden.Bu harekette squatta olduğu gibi öncelik bacaklar ve kalçada, kalça dışarıda göğüs önde dik bir pozisyonda, bir bacağımızı dizimizi bükerek ileriye veya geriye  doğru hamle yapıp çömelme pozisyonunda doksan derece açı olacak şekilde yapıyoruz daha sonra diğer bacağımızı aynı şekilde öne veya geriye hamle yaparak hareketimizi devam ettiriyoruz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.